תופעה שכיחה: עיניים שורפות

שושנה אולמן

נכתב על ידי שושנה אולמן

ספט 17, 2023

לרוב האנשים קורה לפעמים שהעיניים שורפות, אך עבור חלק מהאנשים מדובר בתופעה יומיומית שמפריעה לשגרת חייהם. רבים מהפונים לרופאי עיניים סובלים מעיניים שורפות. התסמינים שמלווים לכך הם צריבה בעיניים, עיניים נפוחות ואדומות, דמעות, הרגשה של חול או של גוף זר בעין ורגישות למגע; במקרים קיצוניים יותר, יש חוויה של טשטוש בראייה באופן זמני.

מה הסיבות לכך שהעיניים שורפות?

הנה כמה סיבות לכך שהעיניים שלנו שורפות:

יותר די זמן מסך

לאחר צפייה ממושכת במסכים, או עבודה למשך זמן רב מול המחשב, נרגיש שהעיניים שלנו יבשות ושהעיניים שורפות.

יובש בעיניים

לדמעות שלנו תפקיד חשוב בשמירה על ניקיון ועל בריאות העין, מלבד היותן ביטוי לרגש. כאשר העיניים שלנו לא מייצרות את הכמות הדמעות הנדרשת לניקוי ולהרטבת העין והדמעות הן מימיות ולא שמנוניות, העיניים שלנו יסבלו מיובש ועיניים שורפות יהיה אחד הסימנים לכך.

דלקת בעיניים

דלקת בעיניים עלולה לגרום לנזק בקרנית ובלחמית העין ולעורר צריבה בעיניים.

עישון

העישון גורם לאדם שמעשן ולסובבים אותו לנזקים רבים. מחקרים מצביעים על כך שהעישון גורם לגוף לפתח תגובת נגד לניקוטין ובכך מעלה את הסיכויים למחלות עיניים, לצריבה בעיניים או ליובש בעיניים.

שימוש יתר בעדשות מגע

הרכבת עדשות מגע למשך שעות, עשוי לגרום להפחתה של רמת החמצן בקרנית ולהפחתה ברגישות שלה. לעיתים גם שימוש לא נכון בעדות מגע, או שימוש בעדשות מגע לא נקיות, עלולים לגרום לעיניים שורפות. יש להימנע מהרכבת עדשות כשאר העיניים שלכם שורפות.

טיפוליים אסתטיים

ניתוח להרמת עפעפיים עשוי לגרום לעיניים שורפות וליובש בעיניים.

אלרגיה

אחד התסמינים לאלרגיה זה צריבה בעיניים, דמעות ועיניים נפוחות ומגורות.

שימוש בתרופות

שימוש בתרופות לטיפול באלרגיה ובגלולות למניעת הריון עלול לגרום לצריבה בעיניים.

שינויים הורמונליים

שינוי ברמת האסטרוגן והפרוגסטרון בגוף ושינויים הורמונליים כמו גיל ההתבגרות, הריון וגיל המעבר, עשויים לגרום לחוסר איזון בגוף ולצריבה בעיניים.

אפשר לטפל בעיניים שורפות בעצמנו?

מחלות עיניים יכולות לגלות לנו מחלות נוספות בגופנו. אם הצריבה בעיניים נמשכת מעבר ליומיים, רצוי לפנות לרופא ולבקש שיאבחן את המקרה. במקרים שבהם יש חשד להתפתחות חיידקית בסביבת העין, הטיפול יכלול שימוש באנטיביוטיקה.

סיכום:

עיניים שורפות היא תופעה נפוצה ושכיחה שפוגעת באיכות החיים שלנו ושגורמת לנו אי נוחות. יש דרכים מגוונות להקל על הגירוי בעיניים בעזרת ניקוי של העין ושל סביבת העין ובמידת הצורך גם שימוש באנטיביוטיקה.

למידע נוסף אודות עיניים שורפות וטיפול בשעורה בעין גלשו לאתר המרכז לטיפול בעין יבשה הרצליה

שושנה אולמן

שושנה אולמן

שושנה היא הכותבת הראשית של אתר בריאות, רפואה ואורח חיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *