כל מה שרציתם לדעת על ניתוח קטרקט וחששתם לשאול

שושנה אולמן

נכתב על ידי שושנה אולמן

ספט 27, 2022

ניתוח קטרקט נועד כדי לאפשר לאנשים שסובלים מהתופעה, בעיקר אנשים זקנים, להנות מאורח חיים עצמאי, בריא, תקין ובטוח. בגיל מבוגר, החושים כולם נחלשים, דבר שמקשה על חיי היומיום. קטרקט הינה תופעה שפוגעת קשות בחוש הראייה, אך הופעתה היא לא גזרת גורל. ניתן, בהליך רפואי פשוט, להסיר את הקטרקט ולהשיב לאדם את עצמאותו ואת ראייתו. יש לזכור כי אנשים זקנים שראייתם נפגעת עלולים להתקל במכשול, ליפול ולספוג חבלות, להיפצע בתאונת דרכים, להתקשות בתקשורת עם אנשים אחרים ואף לסבול מפגיעה קוגנטיבית ומדכאון. על כן, במצב של קטרקט רופא העיניים ימליץ על ניתוח שישיב לאדם הזקן את החופש שלו.

כמה זמן כדאי להמתין לפני ביצוע ניתוח קטרקט?

התשובה היא שעדיף לא להמתין ולבצע ניתוח קטרקט ברגע שחשים בתופעה וברגע שהיא משפיעה על הראייה. ביצוע הניתוח בשלב מוקדם תקל על חייו של האדם הלוקה בתופעה וגם תקל על הרופאים לבצע את ההליך, שכן בשלבים המאוחרים יותר של הקטרקט ישנו סיכוי גבוה יותר לסיבוכים ולהחלמה איטית באופן יחסי של העין.

מה כדאי לעשות במקרה של קטרקט בשתי העיניים?

אם מופיע קטרקט בשתי העיניים, תופעה נפוצה בסך הכל, יש לנתח את שתי העיניים. במרבית המקרים כל עין תנותח בנפרד, כאשר בדרך כלל העין בה ישנה התקדמות רבה יותר של הקטרקט תנותח קודם. בדרך כלל, תוך מספר שבועות אחרי הניתוח הראשון ואחרי החלמת העין, ניתן יהיה לבצע את הניתוח השני.

מהן הבדיקות שצריך לבצע בטרם ניתוח קטרקט?

לפני ניתוח קטרקט, כמו לפני כל ניתוח, יש לקבוע תור אצל רופא המשפחה ואצל הרופא המקצועי – רופא העיניים. רופא המשפחה יבדוק את בריאותך ואת מצבך, כמו גם יתן, אם יידרש לכך, המלצות מיוחדות הנוגעות להרדמה.

אילו בדיקות צריך לעבור לפני ניתוח קטרקט?

בחלק מהמקרים, לפני שמחליטים על ניתוח, צריך להיבדק אצל רופא המשפחה וכן אצל רופא עיניים.

בדיקה אצל רופא משפחה משמעותית במיוחד במקרים של אנשים עם אוטם לה, כאלה שעברו ניתוח מעקפים, אירוע מוחי או ניתוח גדול אחר. בחצי שנה הראשונה לאחר ניתוח או אירוע בריאותי בסדר גודל שכזה יש לדחות את ניתוח הקטרקט.

בנוסף, יש לקבל המלצת רופא משפחה אצל אנשים שסובלים מבעיה שעשויה למנוע מהם לשכב במהלך הניתוח (מחלות במערכת הנשימה, במערכת העצבים, בעמוד השדרה, אי-ספיקת לב, לחץ דם לא מאוזן, הפרעות בקרישת הדם, רגישות לתרופות ועוד.

שושנה אולמן

שושנה אולמן

שושנה היא הכותבת הראשית של אתר בריאות, רפואה ואורח חיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *